تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - اتم کربن

اتم کربن

هسته اتم کربن در وسط مجموعه‌ای ازنوترونها و پروتونها را جمع کرده است. شش الکترون کربن درست شبیه 6 ماهواره به دور هسته درحرکتند.

گردش یا دور کربن؟

از تمام مواد شیمیایی که انسان می شناسد، شاید جالبترین آنها زغال سنگ یا کربن است. مثلاً آیا می دانستید که زغال در حالت کریستالی گرانبهاترین جواهرات را بوجود میآورد که همان الماس می باشد؟ نوع گرافیت آن مغز مداد سربی را تشکیل می دهد و زغال سنگ که منبع حرارت و قدرت عصر ماشینی فعلی است بیشتر از کربن درست شده، ولی مهمتر از آن حقیقتی است که بدانیم کربن برای زندگی چه ارزش حیاتی دارد. کالبد و بدن تمام موجودات زنده از ترکیباتی ساخته شده است که شامل کربن می باشد. در حقیقت، دانشمندان عقیقده دارند جائی که کربن بهر مقداری در روی زمین پیدا شده، حیات هم احتمالاً وجود داشته است.
حلقه کربن عملی است که در آن کربن بطور مداوم تغییر محل می دهد، مصرف می شود و دو مرتبه اشیا زنده جای آن را می گیرند. این است چگونگی کار زغال. در هوا کربن به صورت اوکسید دو کربن وجود دارد، گیاهان کربن را از این گاز گرفته و در ساختن ریشه و ساقه و برگهایشان آنرا بکار می برند. حیوانات کربن را برای غذا بصورت سبزیها، میوه ها، یا حبوبات از گیاهان تامین می نمایند ودر عین حال، اکسید دو کربن را به هوا بر می گردانند که این عمل بخصوص بواسطه تنفس حیوانات و یا بوسیله سوختن یا فاسد شدن گیاهان انجام می گیرد. به این طریق «گردش یا دور کربن» کامل می گردد.
وقتی عناصر با هم ترکیب می شوند ما دارای ماده مرکب می شویم. تعداد ترکیبات کربنی را که ما تاکنون شناخته ایم بسیار فراوان است.

***

مطالب گذشته