تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - رکورد های گینس – پیشرفتهای علمی


رکورد های گینس – پیشرفتهای علمی

کوچکترین زنجیر

حلقه های اتصال بر روی یک زنجیر که توسط لابراتور ملی ساندیا در آلبوکرک نیومکزیکو در امریکا ساخته شد، تنها 50 میکرومتر هستند. این زنجیر که در سال 2002م. ساخته شد از جنس سیلیکون و برای انتقال نیرو در موتورهای الکترومکانیکی ریز، است.

طولانی ترین آزمایش در حال اجرا

آزمایش چکه قیر از سال 1930م. در دانشگاه کوئینزلند در استرالیا انجام می شود. این آزمایش شامل قیر سیاهی است که در قیف شیشه ای در یک دستگاه حمال قرار دارد. این آزمایش نشان می دهد که قیر یک ماده فوق العاده چسبناک است. هنگامی که انتهای قیف بریده می شود، قیف به آرامی شروع به چکه می کند. در اواخر سال 2000م. هشتمین قطره چکید. با انجام این آزمایش مشخص شد که قوه چسبندگی قیر، تقریباً 100 بیلیون برابر آب است.
در قیف، به اندازه 100 سال دیگر نیز قبر موجود است.

کوچکترین چرتکه

در نوامبر 1996م. دانشمندان در بخش علمی – تحقیقاتی لابراتوار زوریخ IBM، یک چرتکه با مهره های تک ملکولی با قطر هر کدام کمتر از یک نانومتر (یک میلیونیوم یک میلیمتر) تولید نمودند.
میله های این چرتکه تنها از 10 مولکول تشکیل شده اند.

ساکت ترین مکان روی زمین

آزمایشات فوق حساس که در 21 ژانویه 2004م. در انکوئیک تست چمبر در اورفیلد، مینیاپولیس، مینسوتا در امریکا انجام شده، صدای زمینه ای تنها 4/9- دسیبلی نشان داد.

طولانی ترین اطلاعات پیوسته علمی

اخترشناسان از سال 1750م. به یک سری از مشاهدات نقاط نورانی خورشیدی که تاکنون رصد آنها ادامه دارد، دست زده اند.

پایین ترین دمای ساخت دست بشر

دانشمندان در انستیتوی فناوری ماساچوست در کمبریج امریکا به سرپرستی آرون لین هارت (امریکا) در سپتامبر 2003م. اعلام کردند که به دمای 00045/000/000/0 درجه سانتیگراد بالای صفر مطلق رسیده اند.

حساس ترین تشخیص دهنده پرتوی گاما

گاماسفر در لابراتوار ملی آرگون در ایلینویز امریکا، یک میکروسکوپ پرتوی گاما است که در فیزیک اتمی کاربرد دارد. این وسیله، استوانه ای به طول 3 متر است که با 110 گاما نگار، شکافته شده.
این تمرکز بر روی هدف مرکزی که توسط یک شتاب دهنده با یون بمباران می شود، صورت می گیرد.

تاریک ترین ماده تولید شده توسط انسان

یک روکش سیاه، ساخته شده از آلیاژ نیکل – فسفر که ابتدا توسط محققان در امریکا و هند در سال 1980م. ساخته شده تنها 16/0 درصد از نور قابل دید را باز می تابد و آن را 25 بار از رنگ سیاه معمول، تاریک تر می کند. در سال 1990م. شرکت آنریتسو (ژاپن) روکش خود را برای تولید تیره ترین نوع آن، بهبود بخشید. در سال 2002م. لابراتوار ملی فیزیک انگلستان روش جدیدی را برای تولید اقتصادی این روکش ارائه نمود.

دقیق ترین کیلوگرم

کیلوگرم، تنها سیستم بین المللی اندازه گیری است، که تعریف آن براساس یک نمونه فیزیک انجام می شود. دقیق ترین کیلوگرم دنیا، یک استوانه پلاتینی وایریدیوم است که در سال 1889م. ساخته شد. این استوانه به عنوان دقیق ترین واحد کیلوگرم اکنون در سورز در نزدیکی شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه نگهداری می شود.

کمترین چگالی یک ماده

لابراتوار کتابخانه ملی لارنس لیورمور (امریکا) یک اورژل با چگالی تنها 9/1 میلی گرم بر سانتی متر مکعب تولید نموده. اروژل ها، جامدهای ریز متخلخلی هستند که از آنها با عنوان «دود جامد» یاد می شود. اروژل همچنین بالاترین میزان عایق بودن را دارند.

کاشف بیشترین تعداد عنصر

آلبرت گیورسو (امریکا) 12 عنصر شیمیایی را از ابتدای فعالیت علمی خود را در سال 1942م. کشف نمود. اولین آنها، عنصر 95 یا آمریکم در سال 1944م. بود. آلبرت همچنان در لابراتوار لارنس بیکل در کالیفرنیا آمریکا، یعنی جایی که از سال 1946م. در آن کار می کرده، مشغول به کار است.

قوی ترین لیزر متمرکز

لیزر ولکان در آزمایشگاه رادرفورد اپلتون در چیلتون، آکسفورد شایر انگلستان، بزرگترین لیزر متمرکز جهان را از لحاظ قدرت دارد. به دنبال ترفیع آن در سال 2002م. حالا می تواند پرتوی لیزر متمرکزی با تمرکز ده به توان 21 وات بر سانتی متر مربع تولید کند.

***

مطالب گذشته