تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - رکوردهای گینس در زمینه ارتباطات


رکوردهای گینس در زمینه ارتباطات

بلندترین کابل تلفن

بلندترین کابل تلفن زیردریایی جهان فلگ است که به طول 27000 کیلومتر از ژاپن تا انگلستان کشیده شده است. این کابل 3 قاره آسیا، آفریقا و اروپا و 11 کشور را به هم پیوند داده و قادر است 600000 تماس تلفنی را به طور همزمان تقویت کند.

اولین تلفن موبایل

اولین ایده برای ساختن یک تلفن قابل حمل در سال 1947م. در آزمایشگاه لوسنت تکنولوژی بل، نیوجرسی در امریکا شکل گرفت.
مارتین کوپر (امریکا) اولین گوشی واقعی موبایل را از نوع گوشی موتورولا اختراع کرد و اولین تماس را در 3 آوریل 1973م. با رقیب خود ژوئل انجل، رئیس تحقیقات آزمایشگاه بل برقرار کرد. اولین شبکه تجاری تلفن همراه در 1979م. در ژاپن به راه انداخته کرد.

بزرگترین رأی گیری تلفن در تلویزیون

رکورد بزرگترین رای گیری تلفن در تلویزیون متعلق است به (مسابقه امریکایی 2، فاکس، امریکا) که در آن 24 میلیون تماشاچی در قسمت پایانی برنامه برای رای دادن به برنده مسابقه در 21 می 2003م. در لس آنجلس، کالیفرنیا در امریکا به تلویزیون تلفن کردند.

بزرگترین صفحه کلید

صفحه کلید سازمان پنتاگون آرلینگتون، ویرجینیا در امریکا، دارای 34500 خط است که تقریباً یک میلیون تماس تلفنی را در طول روز به وسیله 161000 کیلومتر کابل تلفنی برقرار می کند. شلوغ ترین زمان این صفحه کلید 6 ژوئن 1994م. و پنجاهمین سالگرد D-Day بود که در آن 1502415 تماس برقرار شده است.

اولین تماس تلفنی

تلفن توسط الکساندر گراهام بل (انگلستان) اختراع شد. او روشی را برای تغییر صدای انسان به ضربان الکتریکی و سپس برگرداندن دوباره آن به صدا اختراع کرد. او در 14 فوریه 1876م. در اداره ثبت اختراعات نیویورک، امریکا اختراع تلفن خود را ثبت کرد. اولین تماس قابل فهم تلفنی در مارس 1876م. در بوستون، ماساچوست امریکا برقرار شده هنگامی که بل به دستیار خود در اتاق کناری زنگ زده به او گفت: «آقای واتسون به اینجا بیایید، می خواهم شما را ببینم.»

بزرگترین تماس مذاکره تلفنی چند نفره

کاندیداری ریاست جمهوری دموکرات، هواردوین (امریکا) در 29 سپتامبر 2003م. یک تماس تلفنی چند نفره را به کمک حامیان خود از لس آنجلس کالیفرنیا و امریکا هدایت کرد. بیشترین تعدادی که به مدت حداقل 10 ثانیه به طور همزمان به این خط وصل شدند، 3466 نفر بود.

اولین ارتباط تلفنی بین دو قطب شمال و جنوب

در 28 آوریل 1999م. ساعت 30/10 صبح به وقت گرینویچ اولین تماس تلفنی بین قطب شمال و جنوب برقرار شد. این ارتباط بین کارمندان ناسا مایک کامبریات و آندره فورتین (هر دو امریکایی) برقرار شد.
ارتباط انجام شده که به صورت یک مذاکره چند تلفنی همزمان درآمد توسط مرکز هوایی مارشال در ناسا هماهنگ شده بود و 45 دقیقه طول کشید. افرادی که در این ارتباط تلفنی شرکت داشتند، جرج مارو، تام کارلسون، جول میشالسکی، مایک کامبریات، کلیر پارکینسون، وینس هرلی وران روهلمن (همگی امرکایی) بودند.

بیشترین تماس تلفنی بین المللی توسط یک کشور

طبق گزارشات تلجغرافی 3/40 بیلیون دقیقه از 155 بیلیون دقیقه تماس تلفنی بین المللی برقرار شده در سال 2002م. در امریکا انجام شده است.

بزرگترین متصدی تماس های تلفنی بین المللی

طبق گزارشات تلجغرافی بزرگترین متصدی تماس های تلفنی بین المللی در سال 2002م. از لحاظ انتقالات خارجی شرکت AT and T با مسئولیت محدود (امریکا) به میزان 5/12796 میلیون دقیقه ارتباط بود.

بزرگترین حسگرهای ناوگان اقیانوسی

آرگو یک شبکه جهانی از حسگرهای معلق اقیانوسی است که جهت نشان دادن الگوهای جریان اقیانوس طراحی شده است. این حسگرها تا عمق 2000 متر به زیر آب رانده شده و سپس جهت تبادل اطلاعات از طریق ماهواره به بالا آورده می شود.
996 شناور فعال تا 8 ژانویه 2004م. وجود داشت و 3000 عدد دیگری تا سال 2006م. طراحی شده اند.

بیشترین تلفن همراه به ازای هر نفر

طبق آمار نشنال مسترکام، تایوان در سال 2002م. به ازای هر 100 نفر 10645 تلفن موبایل داشت.

اولین ماهواره ارتباطات

اکو- 1 (یک، که به آن اکوی – 1 اِی، هم گفته می شود) در 10 جولای 1962م. از کیپ کاناورال، فلوریدا در امریکا به راه انداخته شد. این ماهواره بادکنی به قطر 30 متر و روکش آلومینیوم انعکاسی بود که سیگنال های رادیو و تلویزیون را بدون مقاومت به طرف زمین بر می گرداند. این ماهواره در 24 می 1968م. از کار بازایستاد.

مشغول ترین خط تلفن بین المللی

طبق گزارشات تلجغرافی مشغول ترین خط تلفنی بین المللی بین امریکا و کانادا است. خطوط بین این دو کشور در سال 2002م. حدود 9/10 بیلیون دقیقه به صورت دو طرفه اشغال بود.

بزرگترین تلفن قابل استفاده

بزرگترین تلفن قابل استفاده جهان، در 16 سپتامبر 1988م. در جشن هشتادمین سال تاسیس سنترال بهیر که یک شرکت بیمه در اپل دورن، هلند است به نمایش گذاشته شد. این تلفن 47/2 متر ارتفاع، 06/6 متر درازا و 5/3 متر وزن داشته و طول گوشی آن 14/7 متر می باشد. برای برداشتن گوشی این تلفن و برقراری تماس یک جرثقیل لازم است.

بزرگترین بایگانی صدای حیوانات

بزرگترین بایگانی صدای حیوانات به نام کتابخانه آرشیو صدای بریتانیا در لندن، انگلستان در سال 1969م. تاسیس شده و هم اکنون بیشتر از 130000 صدای حیات وحش را از نواحی جغرافیایی مختلف داراست. این صداها در صنعت های متعددی مانند، جانورشناسی، مکالمات، تولیدات تلویزیونی مورد استفاده قرار گرفته و بعضی از آنها به عنوان زنگهای تلفن موبایل به فروش رفته اند.

سریعترین زمان نوشتن یک پیغام نوشتاری

جیمز تراسلر (انگلستان) در 24 سپتامبر 2003م. در برنامه زنده تلویزیونی دِ-پَنِل، تن نتورک، سیدنی ال اس دبلیو، استرالیا، 160 حرف را در مدت 1 دقیقه و 7 ثانیه روی موبایل خود تایپ کرد.

اولین ارتباط فوری از راه دور

سیستم تلگراف که توسط ساموئل مورس (امریکا) اختراع شد، اولین شکل از ارتباطات سریع بود که به طور تجاری مورد استفاده قرار گرفت. اولین خط ارتباطی بین واشنگتن دس سی، بالتیمور، ماریلند در امریکا در می 1844م. کامل شد. بلافاصله پس از اینکه مورس اولین پیغام را فرستاد، ترتیبات نقطه و خط ها، که مورس نام گرفت پدید آمد.

بلندترین وسیله مخابراتی

آژیرهای حمله هوایی کرایسلر بلندترین آژیرهای بوجود آمده تا کنون هستند که قادر به تولید 138 دسیبل در فاصله 30 متری هستند. بلندی این صدا به حدی است که می تواند یک شخص عادی را در 60 متری طی عملیاتی کر کند.

قدیمی ترین ایستگاه ماهواره ای تجاری

ایستگاه زمینی ماهواره گونهیلی در لیزارد پنین سولا کرنوال، انگلستان 59 آنتن با سایزهای مختلف تحت اجرا دارد. آرتور (گونهیلی اون) عملیات خود را در 11 جولای 1962م. آغاز کرده و جهت داد و ستد اطلاعات و تلفن به اطراف جهان به کار خود ادامه می دهد. این دستگاه اولین سیگنال زنده تلویزیونی ماوراء اقیانوس خود را از ماهواره تل استار دریافت کرد.

بزرگ ترین ماهواره ارتباطات کشوری

ماهواره آسترا 1- کی توسط سازمان آلکِتل اسپیس (فرانسه) ساخته شد. این ماهواره 5250 کیلوگرم حجم داشته و در حالت ستونی کامل 37 متر طول و 6/6 متر ارتفاع داشت. از زمان راه اندازی این ماهواره در 36 نوامبر 2002م. بوستر پروتون روسی آن شکسسته و ماهواره در مدار پایینی از زمین معلق نگه داشته شده است.
پس از آن ماهواره در 10 دسامبر 2002م. بر فراز اقیانوس آرام بدون هیچ خطری روی مدار برگردانده شد.

سریعترین زمان فرستادن یک اس ام اس به اطراف جهان

لاجیکا در 26 فوریه 2002م. کنگره جهانی GSM 3 در شهر کان، فرانسه، یک پیغام نوشتاری را به موبایل های مختلف در 6 کشور جهان در 6 قاره فرستاده و دوباره به تلفن اصلی در کان برگرداند، این پیغام در مدت تنها 3 دقیقه و 53/17 ثانیه بعد از نوشته شدن به فرانسه برگشت.

بزرگترین ماهواره رادیویی زنده

اولین اجرای تک نفره آناآن به نام «راید» رد 13 فوریه 2002م. از اداره world space در لندن، انگلستان به ماهواره world space آفری استار متصل شد و سپس به اروپای غربی، کل قاره افریقا و خاورمیانه فرستاده شد.

***

مطالب گذشته