تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - رکورد های گینس - سلاح ها و زره ها

 

رکورد های گینس - سلاح ها و زره ها

بزرگترین تفنگ

آلمان ها در جولای 1942م. در محاصره سواستپل، شوروی (اکراین کنونی) از تفنگی با کالیبر 80 سانتی متری و لوله ای به طول 87/28 متر استفاده کردند. در آگوست 1945م. بقایای این تفنگ که توسط کراپ (المان) ساخته شده بود، در نزدیکی مِتزِنهُف آلمان یافت شد، پس از جمع آوری کامل قطعات این تفنگ طول آن 9/42 متر و وزن آن 344/1 تن اندازه گیری شده.

اولین تانک

تانک شماره 1 لینکولن که توسط شرکت ویلیام فوستر با مسئولیت محدود (انگلستان) ساخته شد، و سپس به ویلی کوچک تغییر یافت. اولین بار در 6 سپتامبر 1915م. به حرکت درآمد. این تانک اولین بار در 15 سپتامبر 1916م. در جنگ میان فلرز و کورسلت در فرانسه به همراه هوی سکشن و ماشین گان کورپز مورد استفاده قرار گرفت. تانک مارک 1 میل با یک جفت تفنگ 6 پاوندی و چهار تفنگ ماشین مسلح بود و 4/28 تن وزن داشت. یک موتور 28 کیلو واتی قدرت این تانک را تامین کرده و آن را با سرعت 4/6-8/4 کیلومتر بر ساعت پیش می برد.

مورد استفاده ترین اسلحه گرم

اتوماتیک کلاشینکوف 1947 (47- AK) مورد استفاده ترین اسلحه گرم است. شوروی سابق 47- AKها را در دوران جنگ سرد برای مبارزه با شورشیان غربی تهیه کرده و بنابراین این تپانچه به عنوان سمبل انقلاب جناح چپ شناخته شد. حدود 50 تا 80 میلیون نمونه و مدل از 47-AK تا کنون در جهان تولید شده است.

کشوری با بیشترین معدن زمینی

دولت مصر تعداد معادن یا تسلیحات منفجر نشده مصر را در نوامبر 2002م. 7/19 میلیون تخمین زده. اکثر این معادن در طول جنگ جهانی دوم در مصر مستقر شدند. طبق گزارشات اینترنشنال کمپین بین 85 تا 125 معدن در کشورهای مختلف در اطراف جهان مدفون شده اند.

اولین آزمایش موفق یک اسلحه پر قدرت ماکروویو

در آوریل 1999م. برای اولین بار یک اسلحه پرقدرت ماکروویو (HPM) با تجهیزات الکترونیکی تحت نظارت جونیت کامند (ستاد فرماندهی) و کنترل وارفیرسنتر (مرکز کنترل جنگ) در سان آنتونیو، تگزاس در امریکا آزمایش شد. HPMها طوری طراحی شده اند که بیشترین میزان ناآرامی را برای هر ارتش یا سیستم نیروی غیرنظامی به همراه دارند. به این ترتیب که هر الکترونیکی را در مسافت 300 متری خود با آزاد کردن یک پالس انرژی قدرتمند ویران می کنند.

باهوش ترین تپانچه

Vle ساخته شده توسط متال استورم لیمیتد (استرالیا) اولین نمونه تپانچه است که هیچ کدام از قسمتهای آن حرکت نمی کنند. در عوض گلوله ها به صورت الکترونیکی از یک پردازشگر کامپیوتر داخلی توسط شخص مجازی که حلقه ای رسانا دارد، شلیک می شوند. Vle هیچ جعبه خزانه ای (خشاب) ندارد به این ترتیب که گلوله ها پشت سر یکدیگر در لوله تفنگ جا گرفته و دارای جایی که جعبه خزانه روی یک پیستول غیر اتمی قرار دارد، نمی باشد. این تپانچه با سیستم کنترل الکترونیکی کار می کند و قادر است تا سه بار به طور پی در پی (در مدت یک پانصدم در ثانیه) شلیک کند. سیستم شلیک کنترل شده کامپیوتری همچنین به تپانچه اجازه می دهد تا 60000 گلوله را در مدت یک دقیقه شلیک کند.

دقیق ترین بمب

دقت بمب JDAM آمریکایی که از سال 1997م. در عملیات نظامی مورد استفاده قرار گرفته، 2 متر می باشد. JDAM یک بمب قابل هدایت است که به یک بمب بی صدا متصل است. موقعیت JDAM پس از آزاد شدن دائماً توسط ردیاب ها از طریق ماهواره ها کنترل می شود.

مسلح ترین تانک

تانکهای روسی 64-T، 72-T، 80-T، 90-T همگی با سیستم تفنگ موشکی 5/12 سانتی متری مجهز می باشند. تانک سبک شریدان امریکایی با یک اسلحه 2/15 سانتی متری که حامل یک تفنگ و یک پرتابگر موشک ترکیبی است، مجهز شده است. اما این ترکیب یک تفنگ پر سرعت، لوله بلند از نوع غیر اتمی نمی باشد. تانک سنچرین AVRE انگلیسی نیز دارای یک تفنگ ویرانگر کم سرعت 5/16 سانتی متر بود.

سنگین ترین تانک

ژرمن پانزر کمپ واگن ماوس 2 با وزن 192 تن سنگین ترین تانک ساخته شده تا کنون است. این وزن برابر است با وزن 130 ماشین صندوق دار کنونی. این تانک در سال 1945م. به مرحله آزمایش رسیده و سپس به کنار نهاده شد. اما سنگین ترین تانک عملیاتی استفاده شده ارتش، چارد – روپچر فرانسوی 2/75 تن وزن داشت. این تانک یک تفنگ گلوله انداز 13 نفره است که در سال 1922م.، 57/15 سانتی متری را حمل کرده و با دو موتور به قدرت 186 کیلو وات با سرعت 12 کیلومتر در ساعت حرکت می کرد.

بزرگترین توپ یک توپ افکن

قطر بزرگترین توپ یک توپ افکن 91 سانتی متر بوده و وزن آن پس از پر شدن با 180 کیلوگرم پودر تفنگ 1 تن اندازه گیری شد، این توپ که توسط روبرت مالت (ایرلند) طراحی شده در مارس 1857م. تکمیل شد. توپ ذکر شده، هم اکنون در رویال آرموریز، فورت نلسون همپشایر، انگلستان در حال نمایش است. خمپاره انداز مالت برای اینکه بتواند یک خمپاره را تا برد 4/2 کیلومتر پرتاب کرده و آن را در عمق 1/9 متری در زمین نرم فرو کند به 35 کیلوگرم پودر نیاز دارد. این پرتاب زمین لرزه کوچکی را سبب شده و به فرو ریختن ساختمان ها منجر می شود.

قدیمی ترین توپ افکن

داردانلزگان در ترکیه که در سال 1464م. برای سلطان مهمت 2 طراحی شد، از برنز ساخته شده و 8/16 تن وزن و 2/5 متر بلندی دارد. برد این توپ افکن به هنگام شلیک کردن یک خمپاره 304 کیلوگرمی با قطر 600 میلی متر، 1600 متر بود.

بزرگترین زره حیوانات

زره ای که برای یک فیل بالغ آسیایی طراحی شده بود در اواخر قرن 16 و اوایل قرن 17 در دوران امپراطوری مغول در هند شمالی ساخته شد. وزن این زره بدون قسمتهای گم شده 118 کیلوگرم بود، و وزن کامل آن به همراه 8439 قطعه فلزی 159 کیلوگرم تخمین زده شده است. این زره که هم اکنون در موزه رویال آرموریز در لیدز انگلستان در حال نمایش است تنها زره از این نوع به نظر می رسد.

سریعترین تانک

تانک استاندارد اس 2000 به نام حافظ صلح عقرب (تکمیل شده و با زره اپلیکوهال، کناره های بالستیکی، رد پاک کن قابل تعویض 10000 K و موتور دیزلی پرسرعت 2133 RS) توسط رپییرکرفت PLC (انگلستان) آماده بهره برداری قرار گرفت. این تانک در 26 مارس 2002م. در مسیر مسابقه ماشین سواری کینتی کیو در چرتسی، انگلستان به سرعت 23/82 کیلومتر در ساعت دست یافت. این سرعت میانگین سرعت دو حرکت پی در پی در دو جهت مختلف می باشد.

 

بزرگترین نصب رادار

بزرگترین رادار از میان سه رادار تاسیس شده در سیستم هشدار دهنده، ولی میسل بالستیک امرکایی (BMEWS) است. این رادار در نزدیکی تول، کالا آلیت نونات، گرین لند است که 1498 کیلومتر از قطب شمال فاصله دارد. ساخت این رادار که در سال 1960م. تکمیل شد 500 میلیون دلار هزینه برداشت.

اولین مورد استفاده از یک بمب گرافیتی

در سال 1991م. یک بمب گرافیتی (G-bomb) برای اولین بار توسط نیروهای متحد برای ناتوان ساختن 85 درصد از ذخائر نیروهای عراقی در جنگ خلیج استفاده شد. نحوه کارکرد G-bomb ها، انفجار ابری از هزاران سیم ضد کربنی فوق العاده نازک به روی تاسیسات الکتریکی و سیستم های اتصال الکتریکی می باشد.

بلندترین زره

بلندترین زره 06/2 متر ارتفاع دارد. طبق باورهای سنتی این زره را جان در گانت دوک لنکاستر در قرن 14 به تن می کرده است، اما در حقیقت اصل این زره المانی بوده و قدمت آن به سال 1535م. بر می گردد. زره نامبرده، هم اکنون در برج سفید واقع در برج HM لندن در لندن انگلستان در حال نمایش است.

بزرگترین اسلحه غیر اتمی موجود

مسیو اوردننس ایربلست (MOAB)، اسلحه راهنمای دقیق است که 9752 کیلوگرم وزن دارد.
این اسلحه برای اولین بار در 11 مارس 2002م. توسط نیروی هوایی امریکا در مرکز تسلیحات نیروی هوایی اگلین در فلوریدا، امرکا ازمایش شد.

اولین مورد استفاده از یک آبله

در سال 1754-1767م. در جنگ میان فرانسه و هندوستان، سربازان انگلیسی که در شمال آمریکا در حال جنگ بودند، تیوپهایی را که به آبله آلوده شده بود، میان هندی های امریکایی توزیع کردند.
این بیماری به صورت اپیدمی در آمد و بیشتر از 50 درصد از قبائل بیمار را از پای در آورد.

***

مطالب گذشته