تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - رکورد های گینس – شگفتیهای علم


رکورد های گینس – شگفتیهای علم

پایین ترین دمای ممکن

دمای هر ماده مستقیماً از میزان جنبش اتم ها و مولکول های آن ماده ناشی می شود. به این ترتیب هنگامی که اتم ها جنبشی نداشته باشند، ماده سردترین دما را داراست که آن را صفر مطلق به میزان 15/273- درجه سانتی گراد می گویند. به این منوال در آزمایشگاههای جهان و حتی در سردترین مناطق فضا هم دمای صفر مطلق یافت نشد، بنابراین دما همیشه کمی بالاتر از صفر مطلق است.
هیچ اطلاعاتی درباره بالاترین نقطه گرما در دست نیست.

پیرترین باکتری زنده

باکتری نیمه زنده که 250 میلیون سال درون بلورهای نمک به دام افتاده بود، دوباره توسط دانشمندان امریکایی زنده شده و به طور مصنوعی رشد داده می شود. این باکتری به نام دزیگنیتت باکیلوس 3-9-2، 10 برابر پیرتر از باکتری زنده شده قبلی است.

ضعیف ترین نیرو

4 نیروی اصلی در جهان مسئول ارتباط بین ماده و انرژی هستند که نیروهای هسته ای قوی، ضعیف، الکترومغناطیس و جاذبه زمین می باشند. ضعیف ترین نیرو از میان آنها نیروی جاذبه است. نمونه مناسبی از ضعف نیروی جاذبه زمین در مقابل الکترومغناطیس آن است که حتی یک آهن ربای اسباب بازی نیز به راحتی می تواند مشتی یخ را در مقابل کل جاذبه زمین بلند کند، قویترین نیرو، نیروی هسته ای قوی است.

سنگین ترین و سبک ترین کوآرک ها

از مجموع شش فضا در کوآرک (ذرات ریز اتمی) که به عنوان بالا، پایین، نوک، زیر، چارمد و استرنج شناحته می شوند، سنگین ترین کوآرک نوک است که جرم آن 170 گیگا الکترون ولتز می باشد. این کوآرک در فوریه سال 1995م. در فرمیلاب، باتاویا، ایلینویز، امریکا کشف شد. سبک ترین آنها کوآرک های بالا و پایین هستند که هر دو 15/0 گیگا الکترون ولتز جرم دارند.

سخت ترین عنصر

کربن (C) حاوی 3 (هم شکل) یعنی شکلهای مختلف اتم است. اما الماس که یک ساختار شبکه ای قوی است، بالاترین ارزش را از 10 در مقیاس سختی نسبی دارد. الماس ها در حداقل 150 کیلومتری زیر سطح زمین جایی که فشار و دما به اندازه کافی برای شکل گرفتن اتم های کربن در این ساختار بالا است، شکل می گیرند.

بیشترین سرعت ممکن در جهان

تنها نور و شکل های دیگر اشعه الکترومغناطیس مانند امواج رادیویی، اشعه مادون قرمز و اشعه ایکس می توانند به سرعت نور برسند، سرعت نور به چیزی که از میان آن عبور می کند بستگی دارد. مثلاً هنگام عبور از میان خلاً که سرعت آن 3000000 کیلومتر بر ساعت است، بیشترین سرعت را دارد و بدین ترتیب هنگامی که شما به ماه نگاه می کنید، در واقع 3/1 ثانیه پیش و هنگام تماشای خورشید، در واقع 3/8 دقیقه پس آنها را دیده اید.

رایج ترین عنصر

هیدروژن (H) در بیشتر از 90 درصد همه مواد جهان وجود دارد و عنصر آهن (Fe) با 36 درصد جرم، رایج ترین عنصر روی زمین بوده و مولکول نیتروژن رایج ترین عنصر در اتمسفر با جرم 52/75 درصد می باشد.

کمیاب ترین عنصر روی زمین

تنها 25 گرم از عنصر استاتین به طور طبیعی در پوسته زمین ایجاد می شود. استاتین در سال 1931م. توسط فرد آلیسن وای جی مورفی کشف شد.

عنصری با بالاترین نقطه ذوب و جوش

در میان همه فلزات، تنگستن (w) بالاترین نقطه ذوب را به اندازه 3414 درجه سانتی گراد و بالاترین نقطه جوش را به اندازه 5847 درجه سانتی گراد دارد. گرانیت مستقیماً از بخار کربن (C) در دمای 4730 درجه سانتی گراد و فشار 10 مگاپاسکال به دست آورد.

طولانی ترین زمان زنده ماندن یک باکتری در فضا

سلول های باکتری ای، کولی از 17 آوریل 1984م. تا 11 ژانویه 1990م. در سردترین نقطه زمین زنده ماند.

پیرترین مولکولهای زمینی

مولکول های زیستی خارج شده از دنده ایگوآندان، یک دایناسور گیاهخوار عظیم که در معدن سوری در انگلستان یافت شده و قدمت آن به 125 میلیون سال پیش باز می گردد از پیرترین مولکولهای زمینی می باشند. این تحقیق توسط دانشگاه لیورپول و ولز و موزه تاریخ طبیعی در سال 2003م. انجام گردید.

بیشترین مدت اتساع

بیشترین زمان اتساع که توسط یک نفر انجام شده حدود یک پنجاه صدم ثانیه (50/1) است که رکورد آن را فضانورد روسی به نام سرجی آودیو در اختیار دارد. او این مقدار را که نتیجه 747 روز و 14 ساعت و 23 دقیقه است با سرعت حدود 27000 کیلومتر بر ساعت در مدار پایین نسبت به مردم روی زمین در مدت زمان یک و پنجاه صدم ثانیه به آینده سفر کرده است. این پدیده ثابت با قانون نسبت آلبرت انیشتین ارتباط دارد.

مقاوم ترین میکروب در مقابل اشعه

باکتری دینوکوکوس رادیو دورانز قادر است در برابر اشعه اتمی به اندازه 5/6 میلیون رنتگنز یا 10000 برابر آنچه برای یک انسان متوسط کشنده است، مقاومت کند.

عنصری با پایین ترین دمای ذوب و جوش

در میان عناصر فلزی، جیوه (Hg) پایین ترین دمای ذوب و جوش را داشته و دمای ذوب آن 829/38- درجه و دمای جوش این عنصر به 62/356 درجه سانتیگراد می رسد. هلیوم که به صورت جامد در فشار جوی یافت نمی شود به فشار حداقل 532/2 مگا پاسکال در دمای 37/272- درجه سانتیگراد نیاز دارد. هلیوم همچنین پایین ترین نقطه جوش را به اندازه 928/268- درجه سانتیگراد داراست.

کشف میکروب در مرتع ترین ناحیه

ناسا در آوریل 1967م. کشف یک باکتری را در ارتفاع 13/41 کیلومتری گزارش کرد.

بودارترین مولکولها

مارکاپتان اتیل و مارکاپتان بوتیل سلنو بوی خوشی از ترکیبات کاری فاسد شده، سیر، پیاز، نان تست سوخته و کاز فاضلاب را تداعی می کند. گاز بی بو جهت عملکرد به عنوان یک عامل هشداردهنده به مارکاپتان اتیل افزوده می شود.

بودارترین مواد

عناصر دست ساز انسان به عنوان های هومی؟ (کی من؟) و یواس گاورمنت استاندارد بتروم ملدور (بوی بد استاندارد دستشوئی دولت امریکا) که هر کدام به ترتیب دارای 5 و 8 ماده شیمیایی هستند، بودارترین مواد می باشند هومی که در جنگ جهانی دوم توسط ارتش آمریکا ساخته شده برای افشانه شدن بر روی سربازان آلمانی و خیس کردن فرانسوی ها به کار می رفت. بوی بد دستشوئی در ابتدا بوی مدفوع داشته و به طور شگفت انگیزی به عنوان دافع شناخته شد. این ماده در اصل برای امتحان پودر محصولات ضد بوی بد ساخته شد.

بزرگترین عدد غیرمنطقی

عدد غیر منطقی، عددی است که نمی توان آن را به شکل کسر یا عدد صحیح بیان کرد. اولین عدد غیر طبیعی که توسط هیپاسوس متاپونتوم کشف شده ریشه مربع عدد 2 بود.

بزرگترین عدد اول

عدد اول، عددی را می گویند که تنها بر یک و خودش بخش پذیر است. بزرگترین عدد اول شناخته شده عدد 1- 20996011 2 که 6320430 رقم دارد.
این عدد در 17 نوامبر 2003م. توسط مایکل شافر (امریکا) دانشجوی مهندسی شیمی کشف شد.

نرم ترین عنصر

تنها یک گرم از طلا (Au) می تواند تا مسافت 4/2 کیلومتر کشیده شود.

***

مطالب گذشته