رکورد های گینس در زمینه تکنولوژی

قدیمی ترین موس کامپیوتر

موس کامپیوتری در سال 1964م. توسط داگلاس انگلبارت (امریکا) اختراع شد. داگلاس در سال 1970م. حق انحصاری ثبت اختراع خود را جایزه گرفت. موس در ثبت اختراعات به عنوان نشانگر موقعیتی x-y برای سیستم نمایش توصیف شده و به دلیل شباهت سیم آن به دم موش به طور مستعار موس نام گرفت.

رباتی با بیشترین ارتفاع پرش

آزمایشگاههای ملی ساندیا (امریکاپ) رباتهای هاپر آزمایشی¬ای را ساخته اند که از پیستونهای احتراقی استفاده کرده و تا ارتفاع 9 متر می پرند. این رباتهای کوچک به طور بالقوه در کاوش سیارات کاربرد دارند، جایی که چندین هاپر توسط یک فرودآورنده برای تحقیق در اطراف زمین آزاد می شوند.

اولین کامپیوتر تجاری

لئو 1 (لیونز الکترونیک آفیس) اولین کامپیوتر تجاری در جهان بود که در نوامبر 1951م. در اداره مرکزی لیونز، لندن، انگلستان شروع به کار کرد. اولین کاربرد تحاری این کامپیوتر، ارزیابی تولید نان و کیک در نانوایی های لیونز بود. لئو 1 در می 1957م. به وسیله لئو 2 پیشرفته تر تکمیل شد، اما تا دهه 1960م. به کار خود ادامه داد.

اولین کامپیوتر با برنامه ذخیره

اولین کامپیوتر ذخیره کننده در جهان، منچستر یونیورسیتی مارک 1 بود که نگاهدارنده پروتو افکن قطب منفی ویلیامز را تاسیس کرد.
این کامپیوتر اولین برنامه خود را به مدت 52 دقیقه که توسط کیلیون (انگلستان) نوشته شده بود در 21 ژوئن 1948م. اجرا کرد.

اولین ریزپرداز

طراحی و ساخت اولین ریزپرداز به نام 4004 چیپ توسط اینتل (امریکا) در ژانویه 1971م. تکمیل شد.
قدرت اولین پردازشگر بندانگشتی منفرد
CPU به اندازه اولین کامپیوتر الکتریکی وسیع یا ENIAZ (کامپیوتر و نشانگر عددی الکترونیکی) بود. 4004 چیپ، 2300 ترانزیستور داشت و قادر بود 100000 دستورالعمل را در مدت یک ثانیه اجرا کند.

 

قدیمی ترین کامپیوتر کوآنتوم

برخلاف کامپیوترهای عادی که از سری اعداد صفر و یک برای نشان دادن اطلاعات استفاده می کنند، کامپیوترهای کوآنتوم از کیوبیتزهایی که می توانند صفر، یک و یا به طور همزمان هر دو باشند، استفاده می کنند. در 20 دسامبر 2001م. IBM مرکز تحقیقاتی آلمادن سن جوز کالیفرنیا، امریکا اعلام کرد که از کامپیوتر کوآنتوم 7- کیوبیتز برای محاسبه سازه های عدد 15 استفاده کرده است. این کامپیوتر از یک بیلیون مولکول که دارای 7 حرکت سریع هسته ای برای محاسبه بودند، استفاده کرد. این مولکول ها شامل هسته های 5 اتم فلوئورین و دو اتم کربن قادرند به عنوان کیوبیتزها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

سریعترین کامپیوتر

NEC ارت سیمولیتر در موسسه یوکوهاما علوم زمینی در ژاپن قادر است در هر ثانیه 6/35 تریلیون محاسبه را انجام دهد، آن سرعت تقریباً 5 برابر رکورد پیشین است. کامپیوتر ساخته شده توسط HNSX سوپر کامپیوترز، بخشی از NEZ برای شبیه سازی شرایط پیچیده جوی زمین طراحی شد تا تغییرات آب و هوایی و گرمای جهانی را که برای ژاپن عواقب خطرناکی به همراه دارد، پیش بینی کند.

سبکترین اسکنر سندی

دکوپن، سبکترین اسکنر سندی 4A به وزن خالص 6/49 گرم می باشد. این اسکنر در سال 2003م. توسط شرکت پلانن سیستم سلوشن در میسیاگا کانادا روانه بازار شد.

اولین ویروس کامپیوتر

اولین برنامه کامپیوتری که به طور محرمانه از خودش کپی تهیه کرد، (مثل ویروس) توسط فردکوهن، دانشجوی موسسه تکنولوژی ماساچوست، امریکا در 11 نوامبر 1983م. شرح داده شد.

پیچیده ترین شبیه ساز یک میدان جنگ

پیچیده ترین شبیه ساز کامپیوتری یک میدان جنگ کامبایند آرمز تاکتیکال ترینرز، مربی ماهر تسلیحات ترکیبی است که در وارمینستر، انگلستان و سنلاگر المان واقع شده است. این شبیه ساز قادر است همزمان 850 نیروی نظامی را در یک سناریوی منسجم واقعی جنگی همراه با ماشین ها، هواپیماها، سربازان و فرماندهان تعلیم دهد. میدان های جنگی شبیه ساز در بیشتر از 10000 کیلومتر مربع استفاده می شوند. این شبیه ساز توسط لاکهید مارتین برای استفاده وزارت دفاع انگلستان ساخته شده و در 1 سپتامبر 2002م. به بهره برداری رسید.

بزرگترین صفحه نمایشگر کامپیوتری

مگامیت، بزرگترین نمایشگاه قابل لمس کامپیوتری در جهان توسط شرکت دیس پلی میت تاچ اسکر نیز با مسئولیت محدود (انگلستان) ساخته و توسعه داده شد، نمایندگی این نمایشگر به اندازه 3×1 متر و مساحت 3 متر مکعب به طور اختصاصی به بی آرسی ایمجیشن آرتز برای مرکز هویت ولکسواگن کورپیت در درسدن، آلمان داده شده و در نوامبر 2001م. تحویل داده شد.

کوچکترین صفحه رنگی تلویزیون

شرکت میکرو اِمیسیو دیسپلیز با مسئولیت محدود در ادینبورگ، انگلستان یک صفحه تلویزیونی ویدیوئی رنگی کوچک به اندازه 88/2 × 84/3 میلی متر ساختند. این صفحه به نام 1602 ME به راحتی به دوربین های ویدیوئی DND و ویدیو قابل اتصال بوده و قدرت تجزیه ای برابر با 120×160 پیکسل را داراست.

طولانی ترین صفحه تلویزیون

میتسوبیشی الکترونیک (هنگ کنگ) و میتسوبیشی کورپوریشن (ژاپن) یک صفحه تلویزیونی به طول 4/70 متر و ارتفاع 8 متر ساختند.
نصب این صفحه در باشگاه هنگ کنگ جوکی کلاب، شاتین هورس ریسکور هنگ کنگ، چین در 25 می 2003م. کامل شد.

بالاترین ظرفیت یک جاک باکس چند رسانه ای

بالاترین ظرفیت یک جاک باکس چند رسانه ای قابل دسترسی، 7380 A با 80 گیگابایت فضایی ذخیره در ظرفیت سخت افزار داخلی خود می باشد. 7380 A که توسط آرکوس (فرانسه) ساخته شد، قادر است آهنگ های یک mp3 را به خوبی فایلهای ویدیویی ام پی ای جی 4 ذخیره و پخش کند. این جاک باکس در آگوست 2003م. روانه بازار شد.

بیشترین فاصله بین بیمار و جراح

در 7 سپتامبر 2001م. صفرای مادلین شال (فرانسه) توسط یک ربات در اتاق جراحی استراسبورگ در فرانسه برداشته شد. جراحان او، مایکل گنگر و جک مارسکاکس (هر دو فرانسوی) از دور دست های جراحی ربات زئوس را روی یک خط فیبر بصری امن از نیویورک امریکا کنترل کردند.
مسافت کل در این جراحی 6222 کیلومتر بود.

کوچکترین حافظه سخت

عرض دیسکت کوچکترین حافظه سخت 16/2 سانتی متر اندازه گیری شد. این دیسکت توسط توشیبا (ژاپن) ساخته شده و در ژانویه 2004م. در برنامه بین المللی کانسیومر الکترونیکز در لاس وگاس، نوادا امریکا معرفی شد.
کوچکترین حافظه سخت که به طور تجاری قابل دسترسی است، دیسکی به عرض 5/2 سانتی متر داراست. از میان مدل های موجود در فوریه 2004م. بیشترین ظرفیت 2/2 گیگابایت بود، و توسط شرکت جی اس، مکستور (چین) ساخته شده است.

تشریح شده ترین بدن انسان

پروژه انسان مرئی (ویربیل هیومن) توسط دکتر ویکتور اسپیتزر (امریکا) در دانشگاه کلورادو سرپرستی می شود هدف این پروژه تهیه یک کتاب درسی کالبد شکافی واقعی است که در آخر قسمتی از یک شبیه ساز پزشکی خواهد بود. دکترها و دانشجویان پزشکی به وسیله این کتاب می توانند روشهای جراحی را همان طور که یک خلبان قرار است پرواز را با استفاده از شبیه ساز هواپیما یاد بگیرد، خواهند آموخت، دکتر اسپیتزر و گروهش برای تهیه این انسانهای واقعی، بیشترین تشریح را روی بدن انسان انجام دادند. مرد مرئی یک جسد واقعی است که به 1878 قطعه تکه تکه شده بود و هر تکه یک میلی متر صخامت داشت. زن مرئی نیز به 5189 قطعه هر کدام به ضخامت 33/0 میلی متر تقسیم شد. هر لایه از جسد تشریح شده با دوربین دیجیتالی عکسبرداری و در کامپیوتر ذخیره شد. بالاخره ساخت دوباره عکسهای تشریح شده یک بدن واقعی ریز تشریح D-3 یا سه بعدی را شکل می دهد.

قوی ترین دوربین نجومی دیجیتالی

قوی ترین دوربین نجومی دیجیتالی جهان، دوربین مگاکم با قدرت تجزیه 320 میلیون پیکسل است. مگاکم یک دوربین نجومی است که در تلسکوپ 6/3 متری کانادا – فرانسه – هاوایی در قله موناکی، هاوایی، آمریکا استفاده می شود. این دوربین در 28 ژوئن 2002م. با یک تلسکوپ تکمیل شد.

سریعترین روبات دونده انسان نما

QRIO خلاصه شده از کو اِست فور کیوراسیتی آخرین روبات مستقل انسان نما و پیشرفته سونی کورپوریشن است.
این روبات اولین روبات دو پداله جهان است که قادر به دویدن بوده و برای مثال قادر به حرکت بدون تماس پاها باز مین می باشد. سرعت دیدن
QRIO، 23 سانتی متر بر ثانیه است. این روبات 58 سانتی متر ارتفاع داشته و در سپتامبر 2003م. معرفی شد.

***

مطالب گذشته

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic