تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - خاستگاه نام عناصر شیمیایی _ جدول 01: نامهای پیش از دوران شیمی

خاستگاه نام عناصر شیمیایی

در جداول زیر با استفاده از ریشه‌شناسی نام عناصر، وجه تسمیة عناصر شیمیائی تقدیم می‌گردد:

جدول 01 – نامهای پیش از دوران شیمی

نام

نماد

شماره

 

كرب Carbon

C

6

Carbonis یونانی= carbon لاتین=charcoal انگلیسی، لاوازیه متوجه شده بود كه زغال، گرافیت، و الماس همگی كربن هستند و عنصر را carbon نامید تا از واژه carbon به معنای زغال، متمایز باشد.

مس Copper

Cu

29

Kyprionیونانی=cuprum لاتین، كانه انی عنصر به یاد Cypern، نام محلی كه در آنجا پیدا شده بود نامگذاری شده است، Cypern نیز نام خود را از درخت Cypress (سرو) كه در یونانی Kyparissos خوانده می‌شود گرفته است.


طلا Gold


Au


29

Gold (انكلوساكسون) به رنگ زرد اشارت دارد كه در زبان انگلوساكسون geolo خوانده می‌شد و از لغت jval سانسكریت به معنای «درخشان» گرفته شده است.

Aurum (Au) از hari سانسكریت= زرد گرفته شده است. Aurora، الهه فجر یا بامداد بوده است.

آهنIron

fE

26

Iron (انگلوساكسون) كه خاستگاه آن نامعلوم است.

Ferrum (Fe) احتمالاً از واژه firmrs لاتین به معنای محكم گرفته نشده، بلكه از واژه عبری یا عربی ریشه گرفته است.

سرب Lead

Pb

82

Lead، خاستگاه ناشناخته ای دارد و به Iodd (نروژی) و Lot (آلمانی) مربوط می‌شود. رومیان، سرب را ‌Plumbumnigrum به معنی سرب سیاه می‌نامیدند تا از قلع- Plumbum candidum (سرب سفید)- متمایز باشد. خاستگاه لغت Plumbum (PB) نامشخص است، و احتمالاً به لغت یونانی molybdos مربوط می‌باشد، در زبانهای اسكاندیناوی و در آلمانی، سرب را bly یا Blei می نامند كه از واژه Bhlei (هند و اروپایی) به معنای درخشندگی گرفته شده است.

جیوه Mercury

Hg

80

از نام الهه رومی باستان و نام سیاره ستاره عطارد گرفته شده است. واژة hydrar gyrum (Hg) از واژه یونای hydro- argyros به معنای سیماب (آب نقره) گرفته شده كه بیانگر مایع بودن و درخشان بودن فلز جیوه است.

پلاتین Platinum

Pt

78

واژة Plata اسپانیولی به معنای نقره و ina نیز یك پسوند تصغیر است. پلاتین به نقره شباهت دارد سرخپوستان آمریكا، پیش از ورود كریستف كلمب به قاره آمریكا، فلز پلاتین را می‌شناختند و به كار می‌بردند.

نقره Silver

Ag

47

واژه‌های Solfer نروژی و soelfor (انگلوساكسون)، هم‌ریشه‌اند. واژه argentum(Ag) لاتین از Suelphlos ریشه گرفته‌اند كه آن هم از واژه swel به معنای كندسوز گرفته شده است. واژه Sulfur، گرفته شده از sulpur لاتین نیز ممكن است از همان ریشه swel مشتق شده باشد. پیشتر، تصور می‌شد كه sulfur از واژه سانسكریت sulveri به معنای «دشمن مس» گرفته شده باشد. كیمیاگران، فلزها را به مثابه مشتقهایی از گوگرد و جیوه در نظر می‌گرفتند. هرچه گوگرد بیشتر باشد، خاصیت فلزی فلز كمتر است.

قلع Tin

Sn

50

خاستگاه ناشناخته‌ای دارد، احتمالاً از واژه آلمانی tina به معنای پرك كوچك درخشان گرفته شده است. واژه Stannum كه نماد عنصر قلع (Sn) از آن گرفته شده، با واژه‌‌های هند و اروپایی stag, stagnum به معنای ریزان (یا فرو ریزنده) مربوط است و سبب این ارتباط، سهولت ذوب قلع بوده است.


مطالب گذشته