تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - جدول 03 – نامهای گرفته شده از اسطوره شناسی یا موهوم پرستی( خرافات )


جدول 03 – نامهای گرفته شده از اسطوره شناسی یا موهوم پرستی( خرافات )

نام

شماره

 

آرسنیك

33

از واژة یونانی آرسنیكوس (Arsenikos)، به معنای شجاع، نر، گرفته شده است. كیمیاگران، فلزها را به جنسیت مربوط می‌ساختند. اشیای مسی با آرسنیك، محكمتر می‌شوند. اشیای مسی حاوی 4 درصد آرسنیك، مربوط به 4000 سال پیش، كشف شده است.

كبالت

27

از واژة آلمانی Kobold به معنای روح شر گرفته شده است. هنگامی كه یك كانه با روشهای معمولی، فلز مفیدی به دست نمی‌داد، گفته می‌شد كه ارواح شر (Kobolds) در آن موجود است. كبالت در یكی از این كانه‌ها كشف شد.

نیكل

28

از واژة آلمانی Nickel به معنای شیطان گرفته شده است. اگر كانه‌ای به كانه معمولی مس شباهت می‌داشت ولی حاوی مس نبود، معدنكاران آلمانی فریاد می‌زدند: Kupfer- nickel (شیطان مس)! نیكل در چنین كانه‌ای كشف شد.

نیوبیم

41

در اسطوره‌شناسی یونان باستان، نیوب (Niobe) دختر تانتالوس (Tantalus) بوده است. علت نامگذاری نیوبیم، شباهت آن به تانتال می‌باشد و در همان كانه‌ای كه پیشتر تانتال مشاهده شده بود به دست آمده.

پرومتیم

61

نام این عنصر از پرومتئوس (Prometheus) خدایی كه آتش را از بهشت دزدید، گرفته شده است. پرومتئوس، این آتش را به بشر داد و به سبب این كار به وسیلة زئوس (zeus) تنبیه شد. این نام، برای ارج نهادن به شجاعت و رنج روحی كه برای سنتز عنصرهای جدید لازم است، برگزیده شده است. پرومتیم در زمین وجود ندارد ولی در فرآورده‌های حاصل از شكاف اورانیم شناسایی شده است.

تانتال

73

تانتالوس Tantalus، پسر ژوپیتر، به جهنم فرستاده شد و در آنجا تا گردن در آب قرار گرفت. اما، هنگامی كه برای نوشیدن آب خم شد، آب فرو نشست. همین‌طور، Ta2O5 قادر به گرفتن «آب» نیست؛ در اسیدها انحلال‌ناپذیر است.

توریم

90

تور (Thor)، خدای جنگ نروژ است. فلز توریم به وسیلة برزلیوس (j.j.Ber-zelius) سوئدی در یك سنگ معدن نروژی (كه بعداً توریت، Thorite، نامیده شد) كشف شد.

تیتانیم

22

تیتانها (Titans) یا غولها، نخستین فرزندان زمین بودند. در اسطور‌ه‌شناسی یونان باستان، تیتانها، پسران اورانوس بودند. كلاپروت، پیشتر اورانیم را كشف كرده بود.

تنگستن

74

از واژه‌های سوئدی Tung به معنای سنگین و Sten به معنای سنگ گرفته شده است. این نام بیانگر سنگین بودن كانه‌های حاوی این فلز بوده است. نماد تنگستن، W، از ولفرام Wolfram گرفته شده كه از واژه‌های آلمانی Wolf به معنای گرگ و Rahm به معنای چرك تشكیل شده است. كانیهای ولفرامیت (نامی كه بعداً به آن داده شد) و قلع- سنگ (كاسریت، Casserite)، اغلب همران با هم یافت می‌شوند. نام ولفرام به این سبب ساخته شد كه پیش از 1700، ذوب كردن قلع بدون به دست آوردن ولفرام به طور همزمان، دشوار بود. قلع دارای چرك گرگ بود. یعنی، ناخالصی ولفرام در آن وجود داشت.

وانادیم

23

وانادیس (Vanadis)، كنیه یا لقب فریا (Freya)، الهه زیبایی در اسطوره‌شناسی نروژ بوده است. این نام به سبب چند رنگ بودن تركیبهای وانادیم، به وسیله دانشمندان سوئدی، سفستروم و برزلیوس برای این فلز برگزیده شد.

مطالب گذشته