جدول 04 – نامهای گرفته شده از کانیها

نام

نماد

شماره

 

آلومینیوم

Al

13

از واژة لاتین (Alumen)، به معنای زاج (توتیا) گرفته شده است. زاج، نام آلومینیوم پتاسیم سولفات بوده است كه در روزگار قدیم به عنوان قابض یا سفت‌كننده به كار می‌رفت.

باریم

Ba

56

از واژة یونانی Barys به معنای سنگین گرفته شده است. باریم، فلز موجود در باریت (Baryte) یا اسپات سنگین  می‌باشد كه دارای چگالی نسبتاً بالایی است. (5/4).

بریلیم

Be

4

از واژه یونانی beryllos، سنگ گرانبهای لعل (bery) (بریلیم آلومینیوم سیلیكات) گرفته شده است.

بر

B

5

از واژه بورق (Bauraq) عربی= بوره فارسی= بوراكس (شكر سفید) كه بور در آن كشف شد، گرفته شده است. پسوند –on در boron، به سبب شباهت آن به كربن (carbon) به كار رفته است.

كلسیم

Ca

20

از Kylix یونانی= Calx لاتین به معنای گچ گرفته شده است. تكلیس Calcina-tion (از واژه لاتین قرون وسطی calcinare) به معنای كاهش گچ گرفته شده كه نظیر حرارت دادن سنگ آهك و تولید آهك بوده است. پسوند –ium نیز در پایان نام این عنصر، بیانگر فلز بودن آن می‌باشد.

فلوئور

F

9

از واژه fluor lapis به معنای اسپات فلوئور  گرفته شده است. واژه Fluere لاتین به معنای سیال بودن است. اسپات فلوئور در عملیات متالورژی به عنوان گدازآور به كار برده شده است.

گادولینیم

Gd

64

از كانی گادولینیت (gadolinite)، كه به یاد گادولین (j.Galolin)، كانی‌شناس و شیمیدان فنلاندی نامگذاری شده، به دست آمده است.

مولیبدن

Mo

42

از واژه Molybdos یونانی به معنای سرب گرفته شده است. پیش از سال 1600، كانیهای نرم و سیاه (كربن گرافیت) كه نقشی سیاه بر سطح پدید می‌آورند، اغلب «مولیبدوس» (molybdos) نامیده می‌شدند. در سالهای بعد، این كانیها از یكدیگر تشخیص داده شدند. در سال 1778، شئل نشان داد كه یكی از كانیها حاوی عنصر جدیدی است كه مولیبدوس (molybdos) نامیده شد.

پتاسیم

K

19

«كانه» این عنصر، خاكستر است. از سوزاندن چوب و علف، خاكستر برجای می‌ماند. این خاكستر در آب خیسانده شده و پس از صاف كردن، در ظرف آهنی تبخیر می‌شد. توده جامد حاصل را پتاش  بیانگر فلز بودن آن است. در زبانهای آلمانی و اسكاندیناوی، پتاسیم را كالیم (kalium) می‌نامند و نماد عنصر نیز از همین نام گرفته شده است. این نام نیز خود از واژه فارسی كِلیا كه معرب آن قلیاست (به معنای خاكستر) گرفته شده است.

ساماریم

Sm

62

از نام كانی سامارسكیت (samarskite) گرفته شده كه آن هم به یاد V.E.Samarskii-Bykhovets مهندس معدنكاری روس نامگذاری شده است.

سیلیسیم

Si

14

از واژه Silex لاتین به معنای سخت سنگ، سنگ آتشزنه گرفته شده است. سیلیسیم در سنگ آتشزنه شناساییشد. پسوند –on به علت شباهت آن به كربن، به كار رفته است.

سدیم

Na

11

از واژه Suwwad عربی؛ نام گیاهی كه سودا (سدیم كربنات) به مقدار زیادی در آن وجود دارد، گرفته شده است. سودانم sodanum (واژه لاتین قرون وسطی) نام نوعی داروی سردرد بوده است. پسوند –ium بیانگر فلز بودن این عنصر است. واژه Neter عبری/nitrum لاتین در روزگار باستان، برای توصیف مواد قلیایی به كار می‌رفتند. از سده پانزدهم میلادی به بعد در اروپا مواد قلیایی را ناترون (natron) می‌خواندند. فلز موجود در ناترون را بعداً ناتریم natrium نامیدند كه نماد عنصر سدیم (Na) نیز از آن گرفته شده است. پسوند –ium در natrium بیانگر خاصیت فلزی آن است.

زیركنیم

Zr

40

الف: از زرك (Zerk) عربی به معنای سنگ گرانبها گرفته شده است. زیركونیم از سنگ گرانبهای زیركون (ZrSiO4) به دست آمده است. ب: از زرگون Zargun فارسی به معنای دارای رنگ زرد طلایی گرفته شده است.

مطالب گذشته

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو