تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - جدول 05 و 06 – نامهای گرفته شده از خواص

جدول 05 – نامهای گرفته شده از رنگها

نام

نماد

شماره

 

سزیم

Cs

55

از واژة Caesius لاتین به معنای خاكستری مایل به آبی گرفته شده است. در طیف نشری سزیم، دو خط قوی خاكستری مایل به آبی وجود دارد.

كلر

Cl

17

از واژة Khloros یونانی به معنای سبز مایل سبز مایل به زرد گرفته شده است. این نامگذاری به سبب رنگ این گاز، صورت گرفته است.

كروم

Cr

24

از واژة Khroma یونانی به معنای رنگ گرفته شده است. تركیبهای متفاوت كروم، دارای رنگهای متفاوتی هستند.

ایندیم

In

49

از واژة Indicum لاتین به معنای نیل (indigo)گرفته شده است. در طیف نشری ایندیم، خطهای آبی نیلی وجود دارد. رنگدانه نیل نیز از واژة یونانی indicon كه بیانگر منشاء آن هندوستان (India) بوده گرفته شده است.

یُد

I

53

از واژة loeides یونانی به معنای بنفش رنگ گرفته شده است. به یاد بخار آن، نامگذاری شده است. پسوند –ine در پایان كلمه iodine، در مقایسه با كلر (chlorine) برگزیده شده است.

ایریدیم

Ir

77

از واژة Iris یونانی به معنای رنگین‌كمان گرفته شده است. محلولهای به دست آمده از تركیبهای ایریدیم، رنگهای گوناگونی نشان می‌دهند.

رودیم

Rh

45

از واژة Rhodon یونانی به معنای گل سرخ (رُز) گرفته شده است. به یاد محلولهای سُرخ رنگ حاصل از نمكهای رودیم، این نام برای آن برگزیده شده است.

روبیدم

Rb

37

از واژة Rubidus لاتین به معنای سُرخ تیره گرفته شده است. سبب این انتخاب، وجود دو خط سُرخ رنگ در طیف نشری روبیدیم می‌باشد.

تالیم

Ti

81

از واژة Thallus یونانی به معنای شاخه سبز گرفته شده است. در طیف نشری تالیم، یك خط سبز رنگ قوی مشاهده می‌شود.

جدول 06 – نامهای گرفته شده از خواص ، به جز رنگ

نام

نماد

شماره

 

آنتیموان

Sb

51

از واژة Anthemoniun یونانی كه احتمالاً از الاثمد (إثمِد) alithmid عربی، نام Sb2S3 كه برای سیاه كردن چهره دلقكها به كار گرفته شده است. نماد این عنصر، Sb، از لغت Stibium لاتین به معنای نشانه یا علامت گرفته شده است. در مصر باستان، زنان با استیبنیت سیاه (black stibnite) مژه و ابروی خود را آرایش می‌كردند.

بُرم

Br

35

از واژة Bromos یونانی به معنای بدبو گرفته شده و به یاد بوی بد عنصر، چنین نامی برای آن انتخاب شده. پسوند –ine پیشتر برای سایر هالوژنها نظیر كار (chlorine) و یُد (iodine) به كار رفته بود.

هیدروژن

H

1

از واژه‌های Hydros به معنای آب، و –gen به معنای پدیدآورنده (آب‌زا) گرفته شده است. از سوختن هیدروژن، آب پدید می‌آید.

اكسیژن Oxygen

O

8

از واژه‌های یونانی Oksys به معنای اسیدی و –gen به معنای پدید‌آورنده (اسیدزا) گرفته شده است. از سال 1774 به بعد، براساس نظریه لاوازیه در مورد اسیدها، تصور می‌شد كه تمام اسیدها دارای اكسیژن هستند.

اُسمیم Osmium

Os

76

از واژه‌ Osme یونانی به معنای بو گرفته شده است. تركیب OsO4 فرار است و بوی نامطبوع قوی دارد.

فسفر Phosphorus

P

15

از واژه‌های یونانی phos به معنای نور، -phero به معنای دارند (نوردار) گرفته شده است. فسفر سفید، در تاریكی نورافشانی می‌كند.

روی Zinc

Zn

30

از واژة فارسی یا از Zinke آلمانی به معنای نوك‌تیز spike گرفته شده است. یونانیان، مواد برنجی (سفیدروی) را از كالامین دارای تیزیها، و از مس و زغال چوب تهیه می‌كردند. ایرانیان، احتمالاً، نخستین ملتی بودند كه روی را استخراج كردند.

مطالب گذشته