تبلیغات
اخبار و مقالات داغ تکنولوژی / مقایسه گوشی، تبلت ، لپ تاپ ، خودرو ، تازه ترین گجت ها / لازمه ایجاد سبکی متفاوت برای زنگی - ویندوز ۸ با صفحه‌ی کلید و موس

صفحه‌ی کلید و موس هنوز جایگاه خود را در ویندوز حفظ کرده است. قابلیت‌هایی وجود دارند که بدون موس نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. مثلاً با آوردن نشانگر موس روی آیکن‌های رابط کاربری دسکتاپ و آیکن‌های رابط کاربری جدید مترو، جزئیات آن آیکن به نمایش در می‌آید. این کار با صفحه‌ی لمسی امکان پذیر نیست به این خاطر که رایانه تنها عمل زدن روی صفحه را قبول می‌کند و مثلاً نزدیک شدن انگشت به صفحه را نمی‌تواند تشخیص دهد.


windows-8


کار کردن با دسکتاپ ویندوز ۸ دقیقاً هماننند ویندوز ۷ است. کار با نوار Charms و صفحه‌ی استارت توسط موس نیز مشکلی ندارد ولی برای کاربرانی که عادت دارند با رایانه سریع کار کنند کمی کند است. آن‌ها می‌توانند از Shortcut های صفحه‌ی کلید استفاده کنند.

حساسیت گوشه‌هایی که با آوردن نشانگر موس به سمت آن‌ها نوار چارمز و صفحه‌ی استارت باز می‌شوند، نسبت به نسخه‌ی پیش‌نمایش به صورتی تنظیم شده اند که نه به صورت اتفاقی باز شوند و نه هنگامی که کاربر واقعاً می‌خواهد آن‌ها را اجرا کند اذیتش می‌کند.

در صفحه‌ی استارت می‌توانید بوسیله‌ی حرکت نشانگر به سمت لبه‌های صفحه، صفحه‌ را به سمت چپ و راست جابجا کنید. البته در نرم‌افزارهای دیگر این قابلیت کار نمی‌کند و باید نوار Scroll  پایین صفحه را بکشید یا از Scroll موس استفاده کنید.

در صفحه‌ی استارت می‌توانید برای باز کردن قسمت All apps راست کلیک کیند. در گوشه‌ی پایین راست صفحه نیز، گزینه‌ای برای فعال کردن Semantic Zoom وجود دارد. استفاده از این قابلیت با موس، خوب است و مشکلی ندارد ولی با صفحه‌ی لمسی بهتر است.


semantic zoom all apps-580-90


استفاده از موس در ویندوز ۸ به خوبی ویندوز ۷ است ولی ویندوز ۸ مخصوص صفحات لمسی طراحی شده است و با صفحات لمسی تجربه‌ی کار با ویندوز ۸ لذت‌بخش‌تر است. برای تایپ‌های طولانی نیز بهتر است از یک صفحه‌ی کلید معمولی به جای صفحه‌کلید لمسی استفاده شود به این خاطر که تاپ با آن سریع‌تر و راحت‌تر است.

Trackpad ها

 Trackpad‌همان صفحه‌ی لمسی است که در عموم لپتاپ‌ها در زیر صفحه‌ی کلید و به جای موس استفاده می‌شود. تمام حرکت‌هایی که در تبلت‌های ویندوز ۸ توسط صفحه‌ی لمسی می‌شود انجام داد توسط Trackpad‌ ها نیز پشتیبانی می‌شود. البته باید درایور Trackpad‌ روی رایانه نصب باشد که از حرکت‌های چند لمسی و حرکت‌های لبه‌ی Trackpad‌ پشتیبانی شود.

امروزه اکثر لپتاپ‌ها مجهز به Trackpad‌ هستند و برخی شرکت‌ها نیز اقدام به فروش Trackpad‌‌های جداگانه می‌کنند. بوسیله‌ی این Trackpad‌‌ها کاربران می‌توانند از قابلیت‌های لمسی ویندوز ۸ از جمله حرکت‌های چندلمسی بدون داشتن صفحه‌ی لمسی استفاده کنند.


trackpad


مطالب گذشته